ekologika logo

Czym jest Ekologika?

Wyobraź sobie kogoś ekologicznego. Kogo widzisz? Niech zgadnę: dwudziestokilkuletniego aktywistę (koniecznie z dredami) przykutego łańcuchem do drzewa? Hipiskę w powłóczystej, kolorowej sukience, protestującą przeciwko budowie elektrowni/drogi/fabryki? Grupę „ekoterrorystów” w zielonych koszulkach, wspinających się na kominy fabryczne i budynki rządowe, żeby manifestować swoje postulaty? A może jeszcze kogoś innego, ale z pewnością, zupełnie do Ciebie niepodobnego?

Ekologii od lat towarzyszą stereotypy, łatki i etykietki. Stykając się z tak zwanymi, „ekologami” uśmiechamy się pobłażliwie pod nosem, tłumacząc sobie, że to grupa nawiedzonych, raczej niegroźnych, ale jednak – oszołomów i dziwaków, którzy głosząc swoje ideały zachęcają, byśmy wszyscy wrócili do jaskini – w innym wypadku czeka nas zagłada ;) Kogo ja widzę, gdy myślę o kimś ekologicznym? Kogoś do mnie całkiem podobnego, kto przed odprowadzeniem dzieci do szkoły posegreguje śmieci, wybierając środek transportu do pracy stawia na tramwaj, w domu ma przeważnie energooszczędne żarówki i zakręca kran myjąc zęby. Brzmi znajomo? Pewnie! I na początek wystarczy :)

Przyznaję, że losy świata, ludzi i przyrody również mojemu sercu są bliskie, a w moim odczuciu, te trzy elementy są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Głęboko wierzę, że to co dobre dla przyrody i dla świata, jest też dobre dla nas, ludzi. Dlatego postanowiłam stworzyć to miejsce, żeby spróbować przebić się przez zgiełk współczesnego stylu życia, którego jakość jest mierzona przez stan posiadania, wrzawę wokół celebrytów (i silikonowych części ich ciał), toczący się w blogosferze wyścig w stronę lansu, czy zachwyty wokół najnowszego odcinka reality show znad Wisły. Oczywiście nie ma nic złego w takich i podobnych rozrywkach, jeśli tylko nasze horyzonty nie kończą się wyłącznie na portalach plotkarskich. Spróbuję Cię przekonać, że za pomocą drobnych gestów i codziennych wyborów zmieniamy losy świata oraz, że nie taki ekolog straszny jak go malują ;)