europaleta

Drugie życie europalety

Nie ma chyba odpadu, który zawojowałby recyklingowe trendy z kategorii „zrób to sam” z większym sukcesem niż poczciwa europaleta. Europalety są materiałem tanim, trwałym i łatwym w obróbce, co zdecydowało o ich rosnącej popularności, która w ostatnim czasie przybrała już formę mody. Na dodatek, ich powtórne wykorzystanie jest przyjazne dla środowiska, a prosty, skandynawski wygląd gotowych mebli cieszy oko, pasuje do wielu wnętrz i bez trudu poddaje się różnym aranżacjom. Internet jest pełen kreatywnych realizacji, w których główną rolę odgrywają te proste, drewniane konstrukcje, o pierwotnym przeznaczeniu bardzo odległym od stylowego designu. Stolik, biurko czy siedzisko, to zaledwie garstka pomysłów, które może podsunąć nam wyobraźnia.

drugie życie euroaplety

Z ekologicznego punktu widzenia, wykorzystanie europalet jest znakomitym pomysłem. Sięgamy przecież po materiał, który w innym wypadku stałby się uciążliwym odpadem. Z drugiej strony, nie kupujemy gotowych mebli, więc oszczędzamy zarówno surowce, jak i energię niezbędną do ich wykonania i transportu. A gdy nadejdzie czas rozstania z naszym meblem, jego utylizacja będzie znacznie mniej problematyczna niż w przypadku tradycyjnych wyrobów przemysłu meblarskiego.

europalety2

Wydawać by się mogło, że europalety są idealnym materiałem do konstruowania mebli utrzymanych w ekologicznym, organicznym stylu. Zanim jednak rzucisz się w wir tworzenia mebli, a swój pokój przerobisz na warsztat stolarski, upewnij się, że wykonanie i późniejsze korzystanie z tego przedmiotu nie będzie stanowiło zagrożenia dla Ciebie, innych potencjalnych użytkowników i dla środowiska. Musisz pamiętać, że europalety są konserwowane silnymi środkami chemicznymi (m.in. grzybobójczymi). Często stosowane są również pyretryny służące zwalczaniu owadów, które, choć uważane za stosunkowo bezpieczne dla człowieka, wykazują silną toksyczność u kotów, nawet przy ekspozycji na minimalne dawki. Ponadto, w trakcie transportu różne toksyczne substancje mogą wsiąkać w drewno w sposób przypadkowy i niekontrolowany.

europalety1

Zanim więc przystąpisz do pracy, upewnij się, że:

  1. Masz na sobie solidną odzież ochronną (a szczególnie maseczkę na twarz, zwłaszcza jeśli w planach masz szlifowanie drewna – wdychanie pyłu szczególnie narazi Cię na kontakt z toksynami).
  2. Twoje miejsce pracy jest dobrze wentylowane, a w pobliżu nie ma dzieci (które są bardziej wrażliwe na zgubne działanie toksyn niż dorośli).
  3. Skonstruowany przez Ciebie mebel nie będzie miał nadmiernego, bezpośredniego kontaktu z dziećmi czy żywnością.
  4. Stosowane przez Ciebie środki (farby lub lakiery) są maksymalnie bezpiecznie i przyjazne dla środowiska.

Obserwuj tablicę Drugie życie europalety należącą do użytkownika Ekologika.