Delta_de_llobregat

Ekologika w podróży: Delta de Llobregat

Muszę przyznać, że cała idea jest dosyć szokująca. Otóż, na obszarze 97 km2 można obserwować jednocześnie rzadkie gatunki ptaków brodzących i lądujące z hukiem samoloty. O jakie miejsce chodzi? O rozpościerającą się w najbliższym sąsiedztwie Barcelony deltę rzeki Llobregat, do której dotarcie na rowerze nie zajmie więcej niż godzinę bardzo przeciętnie wysportowanej osobie. I na prawdę warto niezależnie od tego czy jesteście pasjonatami birdwatchingu, zapalonymi spotterami czy po prostu macie ochotę spędzić kilka godzin na łonie natury. A ponieważ w naszej dwójce bez trudu można trafić na wszystkie z tych motywacji, tylko kwestią czasu było, kiedy zdecydujemy się na eksplorację tego miejsca.

Sama Delta Llobregat zaczęła się formować 18 tyś. lat temu. W średniowieczu ludność zaczęła korzystać z urodzaju znakomicie nawodnionych, żyznych ziem w delcie rzeki powoli dokonując jej transformacji w grunty rolne. Z biegem czasu, rolnictwo zaczęło zaczęło ustępować miejsca przemysłowi, aż w końcu, w samym sercu delty powstało największe lotnisko Katalonii obsługujące rocznie 40 milionów pasażerów. Ot, historia w skrócie. Obecnie, część obszaru delty, która była zbyt wilgotna aby poddać się industrialnym zamachom została objęta ochroną i włączona do sieci Natura 2000. Tym sposobem w sąsiedztwie lotniska zachowano mozaikę cennych przyrodniczo siedlisk będących domem dla wielu gatunków ptaków czy storczyków.

IMG_1292_a

hotel_dla_owadów
Imponujących rozmiarów, wielopoziomowy, pięciogwiazdkowy hotel dla owadów

Delta Llobregat jest bardzo przyjemna w eksploracji. Na jej terenie zostały wytyczone bardzo dobrze oznakowane szlaki piesze i ścieżki rowerowe (darmowa mapa do pobrania w mini centrum informacji), na miłośników birdwatchingu czekają drewniane domki z których można śledzić ptasie życie, a strudzeni wędrowcy i cykliści mogą skorzystać z miejsc piknikowych – na jednym z nich urzekło mnie poidełko z wodą i kosze do segregacji odpadów (tak, tak, segregacja na 5 frakcji nawet na pikniku :) Swoją drogą to trzeba być mną, żeby ekscytować się koszami na śmieci ;) ;) ).

delta de llobregat birdawtching
Zadaszone, drewniane domki z widokiem na podmokłe tereny to idealne miejsce żeby spędzić długie godziny na obserwowaniu ptaków
delta de llobregat
Niczego nieświadome kaczki zajmują się swoimi sprawami
delta de llobregat birdwatching
Przewodnik do oznaczania ptaków jest obowiązkowym elementem wyposażenia na tej wycieczce

Obowiązkowym punktem wycieczki jest też miejsce przygotowane dla spotterów dokładnie na ścieżce schodzenia, tuż przy progu pasa. Do wyboru leżaki zwrócone w stronę nadlatujących samolotów lub w stronę lotniska, wedle preferencji :) Oczywiście, można by się spierać, czy nadmierna ekscytacja widokiem lądujących samolotów nie stanowi pewnego dysonansu na blogu zachęcającym do ekologicznego stylu życia, ale jakkolwiek od lat (chociażby ze wzgląd na emisję CO2) próbuję w sobie wzbudzić szczerą niechęć do samolotów, to jednak mieszanka dziecięcego niedowierzania i zachwytu nad fizyką i mechaniką bierze ciągle górę…

IMG_1276_a
I jeszcze jeden ptak między trzcinami
IMG_1320_a
Miłośnicy opuszczonych, niszczejących budynków również znajdą coś dla siebie. Ten robi dość upiorne wrażenie, a wewnątrz rośnie drzewo ;)
IMG_1325_a
Widok na plażę. Pozwolenie na wstęp mają tylko ptaki :)

Przy okazji wizyty w Barcelonie postarajcie się znaleźć chwilę na wizytę w Delcie Llobregat :) A jakie są Wasze ulubione miejsca na wiosenne eskapady przyrodnicze?

delta_kwiatki

delta_kwiatki3

delta_kwiatki2

 • krystian

  Bardzo ciekawa, w wolnej chwili zapraszam na mój blog ekologiczny http://ekoblog.cba.pl/

 • Ewa

  Owadzi hotel faktycznie pięciogwiazdkowy! Bardzo fajny post, lubię dowiadywać się o mniej znanych wśród turystów miejscach (mój komentarz trochę spóźniony, ale dopiero trafiłam na ten artykuł).

  Mnie ostatnio udało się przeprowadzić wywiad z ciekawą parą poznaną w Ameryce Południowej, autorami bloga Conservation Atlas. Podróżują oni po świecie śladem mało znanych lub dopiero powstających rezerwatów przyrody i dokumentują działania na rzecz ich promocji i ochrony. Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką zapraszam tutaj: https://makeitabetterplace.eu/2017/08/conservation-atlas/

  • Ekologika

   Wooow, super pomysł i świetna inicjatywa :) Czytam z ciekawością i dodaję do ulubionych :)

   A Deltę Llobregat serdecznie polecam przy okazji wizyty w Barcelonie :) Uwielbiam to miejsce :)