alternatywna_choinka_główne

EkoŚwięta: Alternatywna choinka

Jak już wspominałam na ekologikowym facebooku, nie zabiorę głosu w dorocznej dyskusji na temat wyższości żywej choinki nad sztuczną, bądź odwrotnie. W ramach przyjętej przez nas strategii niepodążania głównym nurtem zaproponowałam zamianę choinki na tradycyjne, staropolskie dekoracje o słowiańskim rodowodzie w tym tekście. Dla tych, którzy są jednak miłośnikami choinek, jednak gotowymi by zrobić kolejny krok w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań, proponuję zestawienie najciekawszych choinek… alternatywnych. Sama jestem zaskoczona niesamowitą kreatywnością, z jaką można podejść do stworzenia tego, bądź co bądź, najbardziej rozpoznawalnego symbolu Bożego Narodzenia.

Dla wielu takie rozwiązanie może wydawać się zbyt awangardowe i odległe od tradycji (tak, tak, tej nieco ponad stuletniej „tradycji” dekorowania choinki…), ale po głębszym zastanowieniu alternatywna choinka ma właściwie same zalety. Z resztą, sami zobaczcie:

 1. W przeciwieństwie do żywej-nieżywej choinki, z tej alternatywnej nie osypują się igły – mniej sprzątania
 2. Po świętach nie musimy martwić się utylizacją choinki (kto choć raz niósł żywą-nieżywą, ale uschniętą choinkę z czwartego piętra ten wie, że wówczas sprzątanie obejmuje wszystkie kondygnacje budynku). W przypadku alternatywnej choinki demontujemy dekoracje, chowamy do szafy, a za rok choinka jest jak nowa :) W czym jest lepsza od sztucznej? Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca :)
 3. Alternatywna choinka jest idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy kotów i małych dzieci. Zdecydowanie minimalizują ryzyko katastrofy budowlanej bądź nadepnięcia na roztrzaskaną w ferworze kociej zabawy bombkę ;)
 4. Jest ekologiczna – wykonana z naturalnych materiałów lub papieru będzie mniejszym obciążeniem dla środowiska niż typowe sztuczne drzewko. Z drugiej strony nie wspieramy ani energochłonnej uprawy choinek, a tym bardziej, ich nielegalnego pozyskania.
 5. Jest wielokrotnego użytku, ale z łatwością można dać się ponieść fantazji i dowolnie modyfikować swój projekt ;)
 6. Może być dobrym sposobem aby dać niepotrzebnym przedmiotom i odpadom, drugie życie. Wiwat upcykling! :)
 7. Niektóre modele alternatywnych choinek (zwłaszcza te naścienne) będą idealnym rozwiązaniem do niewielkich wnętrz.
 8. Jest hipsterska ;)

Poniżej trzy pomysły, które najbardziej przypadły mi do gustu.
Więcej ciekawych pomysłów zebrałam dla Was na ekologikowym pinterest :) A Wam, która choinka najbardziej przypadła do gustu? :)

Obserwuj tablicę Alternatywna choinka należącą do użytkownika Ekologika.

 • Ekon

  To wbrew pozorom bardzo ważny temat. Jeśli czujesz, że jesteś prawdziwym ekologiem, to nie powinieneś lekceważyć nawet świątecznej choinki! Dziękuję za ciekawy wpis i zapraszam do siebie https://coztaekologia.wordpress.com/

 • Z jednej strony spoko, z drugiej chcę choinkę przestrzenną, więc – spoko – bo są takie, z trzeciej – wyglądają, jak rekwizyty kultowe z pierwszego sezonu True Detective :D