Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W 2002 roku Komisja Europejska zainicjowała Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego coroczne obchody w dniach 16-22 września mają zwrócić uwagę na problem oddziaływania transportu na środowisko i oraz wpłynąć na zmianę niekorzystnych przyzwyczajeń mieszkańców miast na bardziej odpowiedzialne. Celem Tygodnia jest nie tylko promowanie ekologicznych, zrównoważonych sposobów przemieszczania się, ale w szerszym kontekście, propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do ruchu i aktywności fizycznej. Zwieńczeniem obchodów jest przypadający na 22 września Światowy Dzień Samochodu, w ramach którego niektóre ulice w miastach są zamknięte dla ruchu samochodowego, ale w zamian, kierowcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo (ach, gdyby tylko było tak każdego dnia, mnóstwo naszych problemów pewnie by zniknęło… rozmarzyłam się ;) ).

W tym roku do obchodów przyłączyło się aż 1727 miast z ponad 40 krajów, również spoza Europy. Niekwestionowanym rekordzistą jest Austria, która zgłosiła 456 miejscowości, na drugim miejscu jest Hiszpania z 340… A Polska, no cóż – zgłosiła 7 ;) Może za rok będzie lepiej ;) Tegoroczne obchody przebiegające pod hasłem: „Wybieraj. Zmieniaj. Łącz.” koncentrują się na szukaniu optymalnych, zrównoważonych rozwiązań transportowych, które najlepiej odpowiadają zarówno specyfice danego miasta jak i potrzebom jego mieszkańców.

Ja również przyłączam się do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i codziennie publikuję na moim facebookowym profilu sposoby na bardziej zrównoważone przemieszczanie się i płynące z nich, niezliczone zalety. Namiastkę mojej twórczości zobaczycie poniżej ;)

ETZT

ekojazda_ekologika

rowerowelove


komunikacja_miejska_górą

 

dzień_bez_samochodu