własna_torba_ekologiczna

Jaka torba jest najlepsza na zakupy?

Odpowiedź może być tylko jedna: własna!

Własna, wielorazowa torba na zakupy to nie tylko prawdziwa ulga dla środowiska (o czym piszę w tekście o reklamówkach jednorazowych i odpowiedzialnym dziennikarstwie), ale również znakomity sposób na ekspresję swoich modowych preferencji czy poglądów ogólnożyciowych ;) A przecież w mojej filozofii chodzi właśnie o to, żeby z pożytecznym łączyć to, co przyjemne i najbliższe naszemu sercu. Jestem odległa od pokuty w imię ekologii, za to, głęboko wierzę, że możliwe jest życie jednocześnie w zgodzie ze sobą i bez szkody dla świata.

Na początek zapraszam na przegląd toreb ekologicznych utrzymanych w ciekawym (według mnie ;) ) wzornictwie. Oprócz designu, ważne jest miejsce produkcji torby i materiał, z którego została wykonana. Bawełniana lub lniana torba wyprodukowana w Polsce będzie dobrym wyborem, a jeśli dodatkowo nadruk będzie ekologiczny, to prawdopodobnie trafiliście na torbę idealną ;)

Obserwuj tablicę Najlepsza torba na zakupy należącą do użytkownika Ekologika.

Uszyj swoją torbę

Jeżeli masz odrobinę (na prawdę ODROBINĘ) umiejętności krawieckich to możesz pokusić się o samodzielne wykonanie wymarzonej torby. Posiadanie własnej maszyny do szycia nie jest konieczne. Z pewnością masz babcię, ciocię lub koleżankę, która chętnie użyczy Ci swojej (a może nawet posłuży Ci radą w czasie szycia). Jeśli nie znasz nikogo takiego w najbliższym otoczeniu, to może w Twoim mieście jest kawiarenka szyciowa? Coraz więcej takich miejsc pojawia się na krawieckiej mapie Polski – w Krakowie KLIK, we Wrocławiu KLIK, w Warszawie KLIK, w Poznaniu KLIK.

Jeśli nie masz pewności, czy sobie poradzisz, może pomogą Ci tutoriale dostępne w sieci. Świetną, opatrzoną zdjęciami instrukcję znajdziecie na przykład tutaj, a jeśli chcesz zabawić się w recyklera (nie wiem czy takie słowo w ogóle istnieje ;) ), zobacz jak możesz uszyć torbę z zalegających u Ciebie reklamówek foliowych, o, tutaj.

Zaprojektuj swoją torbę

Jeżeli trudno Ci wyobrazić sobie gorszą torturę niż szycie czegokolwiek na maszynie, ale za to masz talent do grafiki komputerowej i unikatowy pomysł do zrealizowania, możesz skorzystać z usług firm, które zajmują się wykonywaniem nadruków. W wielu miejscach minimalna wielkość zamówienia to przynajmniej kilka sztuk, ale możesz to wykorzystać jako sposób na obdarowanie swojej rodziny i przyjaciół ekologicznym i zaprojektowanym przez Ciebie przedmiotem, na przykład w czasie Świąt, które obchodzisz :) Same plusy :)

Pamiętaj, nieważne z jaką torbą pójdziesz na zakupy – najważniejsze, żeby służyła Ci wielokrotnie. W ostateczności, torba może być pożyczona ;) Na przykład od siostry, jak egzemplarz na zdjęciu (co nie oznacza wcale, że nie mam pokaźnej kolekcji własnych toreb zakupowych) ;)

eko_torba

• Aga moją eko torbę kupiłam ostatnio w Fokarium w Helu. Piękna, płócienna z nadrukiem morskich Ptaków <3 Moja Mama dostała z różnymi gatunkami Ryb. Kocham torby EKO i najchętniej bym je kolekcjonowała.

• Bardzo cieszy fakt, że torby z materiału tj. wielokrotnego użytku zyskują w końcu uznanie i są stosowane w życiu. Plastik trzeba ograniczać i nie ma co korzystać jednorazowych toreb. A przy okazji takie EKO torby mogą być spersonalizowane i fajne :)

• Patusza

Ja mam masę, jak to mówię, „totek”, każda z fajnym nadrukiem albo pamiątkowa :D Mam ich tyle że chyba przez 2 tygodnie codziennie mogłabym nosić inną. c: No uwielbiam! :D

• Najlepsza jest ta z borsukiem xD

• Świetny artykuł!

Kiedyś przygotowałam samouczek, jak uszyć własną torbę, może komuś się przyda: http://ekoeksperymenty.blogspot.com/2015/12/jak-uszyc-torbe-na-zakupy.html.

Zapraszam!

• Mnie się podoba ta z napisami, ale fajna jest też „myszka Miki”, borsuk oraz coś jak najbardziej aktualnego, czyli ta z walentynkowym serduszkiem ;)

• Emilka88

Używam tylko takich bawełnianych toreb, ubrania kupuję w lumpeksach, staram się nie marnować jedzenia, zbieram elektrośmieci a nawet makulaturę oddaję do skupu http://www.pphuorion.pl/ i zarazem mam parę groszy dla siebie.