Partyzantka ogrodnicza na Poziomkowej Polanie

Według legendy Bóg stworzył świat w maju ;) I chyba coś w tym jest, bo właśnie teraz, po długich, szarych, zimowych miesiącach zieleń bujnie rozkwita, dni są coraz dłuższe i cieplejsze, kwitną drzewa i trawy (ku utrapieniu alergików), a sielskie krajobrazy cieszą oczy jak nigdy.

Wiosna w mieście przeważnie nie jest aż tak urokliwa i kojarzy się raczej z warkotem kosiarek do trawy, niż z ptasimi trelami. Przyroda w mieście nie ma lekko, ale z pomocą przychodzą jej… miejscy ogrodnicy-partyzanci :)

2015-05-09-192

9 maja ODE „Źródła” oraz ŻyWa Pracownia zaprosiły mieszkańców Krakowa na warsztaty pod hasłem „Zazieleniamy Kraków – kwiatoumilacze na Poziomkowej Polanie” :) W trakcie warsztatów, z puszek powstały kolorowe, wypełnione kwiatami doniczki, które zawisły później w wielu miejscach miasta, a z tajemniczej błotnej masy ulepiliśmy „bomby nasienne”.2015-05-09-194

Wystarczy glina, ziemia ogrodowa i nasiona kwiatów (w tym wypadku użyliśmy nasion polskiej łąki kwietnej) oraz umiejętność ulepienia kulki, aby już po kilku godzinach „zbombardować” miasto ;) Przyda się też odrobina cierpliwości w oczekiwaniu, aż z tych niepozornych kulek wykiełkują rośliny, a zaniedbane dotąd klomby i trawniki obsypią się kwiatami.

W mieście królują przeważnie krótko przystrzyżone trawniki, które nie są zbyt gościnne dla pszczół, dlatego, muszę przyznać, wizja partyzanckiego ukwiecania i zazieleniania miasta szczególnie skradła moje serce. Przyłączycie się? :)

Partyzantka ogrodnicza (ang. „guerilla gardening”) to działalność polegająca na ukwiecaniu i zazielenianiu przestrzeni miejskiej. Przeważnie ogrodnicy-partyzanci grasują na terenach zaniedbanych lub opuszczonych, a ich uwadze nie umykają również miejskie klomby, trawniki i donice. Należy dodać, że niejasny jest prawny status takiej działalności, wszak partyzanckie ogrodnictwo uprawiane jest na terenach, co do których aktywiści nie posiadają praw własności – sami ogrodnicy twierdzą, że „nie jest to działalność nielegalna, a jedynie z pominięciem pewnych procedur”. Ruch społeczny miejskich ogrodników sięga swoją historią lat 60-tych XX w., a jego korzenie przypisuje się Stanom Zjednoczonym. Obecnie miejska partyzantka ogrodnicza praktykowana jest w co najmniej trzydziestu krajach świata.